Projekt "Nový hledač"
Souhrn businessu

 

Tady je krátké shrnuti mého business modelu:

 

Mám vymyšlen princip a algoritmus hledání. Na tom jsem pracoval cca 3 roky na půlúvazek.

 

Potřebuji realizovat prototyp (minihledač), na kterém bych moji "teorii" dokázal. Ten prototyp bude v podstatě normální hledač, měl by jednorázově zaindexovat celý český web plus vybraná klíčová slova ze světového webu.

 

Primárním cílem je prodat můj algoritmus Microsoftu pro jejich hledač Bing, nebo dalšímu vhodnému zájemci, který vyvíjí alternativní hledač (je jich asi 100, viz http://www.readwriteweb.com/archives/top_100_alternative_search_engines.php). Dále se nabízí prodej algoritmu pro hledání na sociálních sítích (Facebook, Twitter apod.), kde hledání víceméně neexistuje či nefunguje. Co se týká hledání na Facebooku, již několikrát Google a Microsoft oznámili strategickou dohodu s Facebookem, ale „skutek utek“. V případě Microsoftu a Facebooku je vyhlídka na extrémně veliký zisk.

Sekundárním cílem, pokud by se prodej Microsoftu nepovedl, je realizace a provoz Nového českého hledače. Případně se bude Nový hledač pronajímat pro lokální hledání (portály, informační servery, firemní servery…). Tato varianta velmi snižuje možnost ztráty.

 

Ad Microsoft:

Dávají do Bingu cca 2.8 miliardy USD ročně (ztráta):

http://www.pcworld.com/article/194852/bing_loses_more_money_as_microsoft_chases_google.html

Bez výsledku, tady jsou grafy návštěvnosti Google:Bing ve světě a v USA:

http://gs.statcounter.com/#search_engine-ww-monthly-200905-201011

http://gs.statcounter.com/#search_engine-US-monthly-200905-201011

(Google je červeně, Bing modře). Poměr návštěvnosti Google:Bing ve světě je 30:1, v USA 10:1.

Za 12 let změnil Microsoft už 6x strategii v internetovém hledání (Inktomi, Netscape, MSN Search, Live Search, Yahoo, Bing). Tedy mění tuto strategii cca každé dva roky, vždy, kdy zjistí, že nastoupená cesta nikam nevede. Steve Ballmer při otevření Binga (před rokem a půl) prohlásil, že hodlají dát do Bing v dalších 5 letech 8 miliard dolarů. Ovšem jen letošní ztráta vychází na 2.8 miliard dolarů, tedy částku 8 miliard vyčerpají během tří let. Tedy asi za rok a půl dojde ke změně jejich strategie.
Aby Microsoft v Bingu aspoň trošku Google dohonil, bude muset zlepšit kvalitu hledání, tedy změnit algoritmus. Na tenhle moment chci být připraven. Pokud by se povedlo Microsoftu ten algoritmus prodat, je odhad prodejní ceny 2 miliardy dolarů. Ale oni nekupují myšlenky, chtějí vidět něco funkčního, proto je potřeba ten prototyp.

 

Ad Seznam:

Tady je vidět úbytek uživatelů hledání na Seznamu v ČR ve prospěch Google:

http://www.toplist.cz/stat/?a=history&type=4
http://vyhledavace.chose.cz/?category=0&dateFrom=09.01.2009&dateTo=09.01.2011

Seznam je červeně, Google zeleně.

V roce 2010 to je cca 10 procent uživatelů.

Vtip je v tom, že Google na tom nemá žádnou zásluhu, ten se už dlouho nemění, příčinou je špatné hledání na Seznamu v poslední době.
Aktuální zprávy:
Zemětřesení v českých vyhledávačích. Google předstihl Seznam.cz
Google nad Seznamem zatím nezvítězil
Google není silnější než Seznam, ale blíží se.
Tady se můžete mrknout na diskuzi o hledání na Seznamu (pod blogy):

http://fulltext.sblog.cz/

Většina názorů je tam negativních.

V případě Nového českého hledače by tento sbíral odpadlíky ze Seznamu, což by mohlo být v perspektivě 2-3 let cca 10-15 procent hledajících

na Internetu v ČR.

A "trojka" na českém trhu hledačů by stačila na zisk přes 10 milionů Kč ročně.

 

To jsou dvě díry na trhu, které se dají využít a na které mířím.

 

Současné hledače (Google, Bing, Yahoo, Seznam, Jyxo)  moji technologii na 100 procent nepoužívají, to je vidět na jejich pořadí linků, pokud by ji používaly, muselo by být pořadí o hodně jiné

 

Celková potřebná investice je 1 milion Kč. Investice bude použita na realizaci prototypu (minihledače).

 

Primárně hledám celou investici, tedy velkého investora 1 milion Kč, za což nabízím polovinu projektu. Pokud se toto nepovede, budu se snažit poskládat část investice od menších investorů. V současné době jsem získal nebo mám reálně přislíbené investice ve výši cca 400 tisíc Kč. Stále ovšem nechávám otevřenu možnost pro velkého investora, tedy 1 milion za 50 procent projektu.